Trądzik różowaty (acne rosacea)
Trądzik różowaty (acne rosacea) to przewlekła choroba zapalna skóry twarzy. Obejmuje zazwyczaj środkową część twarzy, na której pojawia się wyraźny rumień i naczynka (teleangiektazje). Następnie w tym miejscu pokazują się grudki i krosty.
Trądzik różowaty nie jest tak naprawdę tradycyjnym trądzikiem z pryszczami. Nazwa trądzik związana jest raczej z grudkami i krostkami, które mogą pojawiać się na skórze oprócz rumienia i popękanych naczynek. Krostki przeważnie nie są ropne i nie zawierają charakterystycznego rdzenia.
Trądzik różowaty to w zasadzie zespół objawów zaliczany do nerwic naczynioruchowych skóry. Początek choroby związany jest ze wzmożoną reaktywnością naczyń krwionośnych, bez trwałych zmian skórnych. Głównym objawem na początku choroby jest napadowe czerwienienie się skóry twarzy.
Czynniki którę mogą wpływać na zaostrzenie stanu skóry dotkniętej trądzikiem różowatym:
- częsta, zbyt mocna ekspozycja na słońce;
- stres;
- spożywanie ciężkostrawnych i ostrych potraw oraz alkoholu;
- korzystanie z sauny i basenów z chlorowaną wodą;
- zaburzenia endokrynologiczne (w tym choroby tarczycy);
- stosowanie leków obniżających poziom cholesterolu, kwasu nikotynowego;
- stosowanie zewnętrznych preparatów glikokortykosteroidowych na skórę twarzy;
- występowanie opryszczki wargowej, a także obecność Demodex folliculorum (pasożyta z rodziny roztoczy) oraz drożdżaków.
Trądzik różowaty: objawy
Trądzik różowaty jest zazwyczaj łatwy do zauważenia, bo objawia się pokrywającym twarz rumieniem. Niestety niewiele osób wie, jak dokładnie wygląda ta choroba. Dotknięci trądzikiem różowatym potrafią latami żyć z chorobą, przypisując objawom różne przyczyny i nie zdając sobie sprawy z tego, że ten stan można leczyć.
Trądzik różowaty ma cztery postacie i jedną odmianę:
Postać rumieniowa (teleangiektatyczno-rumieniowata): występuje rumień przelotny i przetrwały, a czerwieni na twarzy towarzyszą dodatkowo popękane naczynka (teleangiektazje), obrzęk twarzy, uczucie palenia i pieczenia w obrębie skóry dotkniętej trądzikiem.
Postać grudkowo-krostkowa: obecny jest przetrwały rumień na środku twarzy, z okresowo występującymi grudkami i krostkami.
Postać przerosła (z dominacją zmian przerostowych): skóra staje się pogrubiała, o nieregularnej powierzchni i ze zmianami guzowatymi (rhinophyma). Zmiany obejmują zazwyczaj nos, który wygląda na przerośnięty i utworzony z guzków. Zmiany mogą również obejmować brodę, czoło, policzki i uszy. W obrębie zmian przerostowych często stwierdza się zapalenie mieszków włosowych….
Postać oczna: jest niestety stosunkowo trudna do rozpoznania. Objawia się zazwyczaj (co rzadko kojarzone jest trądzikiem) przewlekłym stanem zapalnym brzegów powiek, spojówek i rogówek. Chorzy mogą odczuwać wzmożone łzawienie, przekrwienie oczu, pieczenie, kłucie i swędzenie, światłowstręt, uczucie obecności ciała obcego w oku. Objawem trądziku różowatego jest także dysfunkcja lub zapalenie gruczołów Meiboma (nawracające gradówki i jęczmienie, jako wynik infekcji gronkowcowej).
Natomiast odmiana trądziku różowatego, czyli ziarniakowy trądzik różowaty, charakteryzuje się występowaniem twardych, czerwonych, żółtych lub brązowych grudek na skórze, które mają tendencję do bliznowacenia.