Czym są kwasy owocowe?

Podstawowe, najczęściej wykorzystywane w kosmetyce rodzaje kwasów AHA:

 

  • Kwas glikolowy (hydroksyoctowy) – pochodzi z soku trzciny cukrowej.
  • Kwas migdałowy (2-fenylo-2-hydroksyoctowy) – występuje w gorzkich migdałach, pestkach moreli i wiśni. Ze względu na swoje antybakteryjne właściwości jest polecany dla cer trądzikowych
  • Kwas mlekowy (alfa-hydroksypropionowy) – występuje w kiszonkach, kwaśnym mleku, powstając podczas fermentacji cukrów.
  • Kwas winowy (dihydroksybursztynowy) – występuje w winie oraz winogronach.
  • Kwas jabłkowy (hydroksyetanodikarboksylowy) – w naturze występuje w wielu owocach.
  • Kwas cytrynowy (2-hydroksypropano-1,2,3-trikarboksylowy) – występuje w owocach cytrusowych.

Działanie kwasów AHA w stężeniach niższych (5% – 10%)

  • Złuszczają powierzchniowo, obejmując warstwę rogową naskórka
  • Są bezpieczne w stosowaniu, rzadko wywołują podrażnienia i powikładnia
  • Wymagają nawet cotygodniowych powtórzeń
  • Wspomagają nawilżenie skóry
  • Stymulują syntezę kolagenu
  • Poprawiają koloryt skóry, rozjaśniają przebarwienia
  • Wygładzają zmarszczki i blizny
  • Zwiększają grubość skóry
  • Opóźniają procesy starzenia
  • Zwiększają absorbcję składników czynnych
  • Działają seboregulująco

Kwasy AHA w wyższych stężeniach (powyżej 30%) docierają do głębszych warstw skóry, sięgając nawet skóry właściwej. Mogą one wywoływać poważne podrażnienia, lub nawet martwicę naskórka. Dlatego zabiegom z użyciem kwasów o wyższych stężeniach powinniśmy poddawać się tylko i wyłącznie wykwalifikowanemu personelowi w specjalistycznych gabinetach.
Istnieją pewne powszechne przekonania na temat alfa-hydroksykwasów, którymi warto, ale również nie należy się kierować, podejmując się pielęgnacji skóry z ich udziałem.

Fakty i mity na temat kwasów AHA

 

MIT 1: Kwasy AHA stosuje się tylko w przypadku terapii skóry twarzy.
Kwasy AHA sprawdzają się jako terapia dla skóry całego ciała. Niezwykle efektywnie radzą sobie z cellulitem, likwidują także rozstępy i blizny. Warto poddać się również kuracji złuszczającej przy użyciu niektórych z kwasów przed wakacyjnym urlopem, aby uzyskać piękną i nieskazitelną opaleniznę, która z pewnością utrzyma się przez długi czas.

 

MIT 2: Działanie kwasów AHA w niskich stężeniach jest jednostajne.
Efektywność działania kwasów AHA maleje wraz z upływem czasu, a po przerwaniu kuracji skóra wraca do poprzedniego stanu. Dlatego też stosuje się je z określonymi przerwami.

 

MIT 3: Kwasy AHA można stosować w przypadku każdego problemu i typu skóry.
Odpowiedni rodzaj kwasu jak i jego stężenie jest indywidualnie dobierane do danego typu i problemu skóry. Należy pamiętać, iż źle dobrany zabieg z kwasem AHA może powodować poważne powikłania, bądź niesatysfakcjonujące efekty.

 

MIT 4: Kosmetyczna może wykonać zabieg głębokiego złuszczania kwasami AHA.
Kosmetyczka może wykonywać zabiegi z użyciem kwasów AHA, ale tylko i wyłącznie w przypadku złuszczania powierzchniowego. Głębsze eksfoliacje kwasami ze względu na bezpieczeństwo wykonywane są w specjalistycznych gabinetach przez wykwalifikowanego lekarza dermatologa lub pod jego nadzorem.

 

MIT 5: Złuszczanie kwasami AHA stosuje się tylko w przypadku cer tłustych, trądzikowych i problematycznych.
Zabiegi z użyciem odpowiedniego rodzaju kwasów AHA doskonale sprawdzają się w przypadku cer suchych, zniszczonych, starzejących się. Alfa-hydroksykwasy w niższych stężeniach świetnie nawilżają skórę, stymulują syntezę kolagenu, wyładzają zmarszczki, rozświetlają, a także likwidują przebarwienia i rozjaśniają koloryt cery. Ponadto przyspieszają procesy regeneracyjne oraz powodują zwiększenie grubości i jędrności skóry.

 

FAKT 1: Preparaty z kwasami AHA można stosować samodzielnie podczas domowej pielęgnacji skóry.
Dostępne na rynku odpowiednie dermokosmetyki zawierają niskie stężenie kwasów AHA, które stosowane zgodnie z zaleceniami dermatologa nie są w stanie wyrządzić szkód naszej skórze, a ich właściwe użytkowanie przynosi niezwykle zadowalające rezultaty.

 

FAKT 2: Najlepszy okres na wykonywanie głębszych eksfoliacji kwasami AHA to jesień/zima.
Kwasy owocowe uwrażliwiają naszą skórę na działanie promieniowania słonecznego, dlatego też poszczególne sesje powinny być wykonywane w okresie gdy jesteśmy w najmniejszym stopniu na nie narażeni. Pozwala to uniknąć niebezpiecznych powikłań, czy podrażnień. Ponadto peelingi chemiczne wspomagają nawilżenie skóry zniszczonej i przesuszonej po lecie.

 

FAKT 3: Kwasy AHA odmładzają skórę.
Zabiegi z wykorzystaniem kwasów owocowych doskonale złuszczają obumarłe komórki naskórka, stymulując procesy regeneracyjne, a także wspierając produkcję kolagenu i zwiększając grubość skóry. Alfa-hydroksykwasy wykazują działanie silnie nawilżające, rozświetlające i ujędrniające. Ponadto świetnie niwelują przebarwienia oraz poprawiają koloryt skóry.

 

FAKT 4: Wyższe stężenie kwasu nie gwarantuje lepszej efektywności zabiegu.
Zastosowanie mocniejszego kwasu AHA niesie za sobą ryzyko powikłań. Delikatne, a zarazem bardziej rozciągające się w czasie złuszczanie daje nam większą kontrolę nad tym, co podczas kuracji dzieje się z naszą skórą. Mamy wówczas więcej czasu i możliwości by